+420 774 244 744 info@tzb-vysocina.cz

Vytápění a klimatizace

Dnešní pasivní a nízkoenergetické domy mají díky zateplení, utěsnění a oslunění čím dál menší potřebu energie na vytápění a větší potřebu energie na chlazení. Velmi často řešíme problémy, kdy již do 3 – 5 let starých novostaveb dodatečně instalujeme chlazení – klimatizaci. Samozřejmě levnější a rozumnější varianta je vše vyřešit při stavbě novostavby rovnou.

Technologie

Mezi technologie, které instalujeme do domů patří:

Vytápění

 • Teplovodní podlahové topení
 • Elektrické podlahové topení
 • Klasické radiátorové topení
 • Teplovzdušné vytápění a chlazení domu spojené rovnou s nuceným větráním s rekuperací (systém ATREA)

Zdroje které používáme pro vytápění:

Chlazení a klimatizace

 • Teplovzdušné vytápění a chlazení domu spojené rovnou s nuceným větráním s rekuperací (systém ATREA - chladíme celý dům)
 • Klasické klimatizační jednotky (spíše lepší kvality kvůli bezporuchovosti)

  - Nástěnné

  - Podstropní kanálová skryté

  - Kazetové do podhledů

  - Parapetní na podlahu

 • Při využití klimatizačních jednotek máme možnost chladit pouze určené místnosti (obývák, ložnici, dětský pokoj,… ) a nebo s tzv. multisplitem tzn. Jedna venkovní jednotka klimatizace a k tomu max. 5 vnitřních jednotek interiérových můžeme chladit celý dům.

Stropní vytápění a chlazení

 • Je systém, který velmi dobře reaguje na dnešní požadavky topení a chlazení moderních domů. Není to nic nového, tento trend k nám přichází z Rakouska a Německa, kde je dnes již běžně využíván.

Stropní vytápění a chlazení

Stropní vytápění v sádrokartonových stropech je provedeno profilovým systémem, kde topení funguje na principu sálavého tepla. Systém je celoplošný, to znamená, že profily procházejí celým stropem objektu. Do profilů je zasazena 3-vrstvá otopná trubka, kterou proudí voda o teplotě 26 - 30°C. Voda ohřívá ocelové profily, které sálají teplo dále do okolí. Při sálání nedochází primárně k ohřevu vzduchu, ale zahřívají se všechny plochy a předměty v místnosti tím, že přijímají tepelnou energii proudící shora a odrážejí ji dále. Teplo se tak rovnoměrně rozprostře po celé místnosti a nedochází k rozdílným teplotám u podlahy a stropu, ani v různých místech objektu. Celý systém je zakryt běžnou sádrokartonovou konstrukcí tak, že je celý schován v 5-ti cm vrstvě pod stropem a není vidět.

Výhodou této otopné soustavy je i možnost stropního chlazení. V tomto případě do systému proudí voda o teplotě cca 17°C, teplý vzduch stoupá vzhůru, chladná voda teplo absorbuje a odvádí přes tepelné čerpadlo v reverzním chodu do venkovního prostoru. Místnost se ochladí o cca 6°C a vznikne příjemné prostředí bez citelného proudění vzduchu jako u klimatizace. Další významný rozdíl mezi velkoplošným (stropním) chlazením a klimatizací je vlhkostní stabilita prostředí, která se v průběhu chlazení nemění, jelikož teplota chladícího média se pohybuje nad rosným bodem. Naproti tomu klimatizační jednotka, přes kterou upravovaný vzduch proudí, tento vzduch vychlazuje a rozhání do místností, ale zároveň vysušuje, a to až na hodnoty nepříjemné pro tepelnou pohodu* v místnosti.

Správným návrhem a řešením vytápění a případně i chlazením můžete na počátku stavby ušetřit nejenom pořizovací náklady, ale také o to více následné provozní. K návrhu správného řešení je třeba znát odpovědi na více otázek a také možnosti a dispozice domu a proto nás kontaktujte o nezávaznou konzultaci a cenovou nabídku na vhodná řešení, abyste následně mohli udělat ta správná rozhodnutí.

Děkujeme!
Vaši poptávku jsme v pořádku přijali a budeme se jí věnovat co nejdříve. Zpravidla odpovídáme tentýž, nebo následující pracovní den.
Vyplňte prosím, všechny požadované údaje
Probíhá zpracování

Vytápění a chlazení

Přidat další soubor

Kliknutím na tlačítko "Odeslat poptávku" souhlasíte se zpracováním osobních údajů podle vyhlášky GDPR.

Zajistíme pro Vás i další služby